Samsun Sportif Yaşam Akademisi Gençlik ve Spor Kulübü, 09.01.2020 tarihinde resmi olarak kurulmuş bir Spor Kulübüdür. Spor Kulübümüzün ana spor kategorileri başta Su Sporları, Savunma Sanatları ve Doğa Sporları olmak üzere, çok çeşitli ve Samsun’da düzenli yapılmayan daha fazla doğa ile baş başa yapılan branşları da barındırmaktadır.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Branşlarından olan Serbest Dalış (Havuz ve Deniz), Paletli Yüzme aktif olarak yürütülmektedir. Temel Yüzme eğitimleri verilmektedir. Yakın dönemde Türkiye Triatlon Federasyonu’na bağlı olarak Samsun’da ilk defa Triatlon faaliyetleri de kulübümüz tarafından başlatılacaktır. Triatlon, 9 yaşından itibaren çok geniş yaş gruplarına hitap eden, Olimpik bir branştır. Aynı zamanda, geniş yaş grupları tarafından hobi olarak da yapılabilmektedir. Böylece ileri yaş gruplarına yönelik de kulübümüzün hitap edebileceği spor faaliyetleri de gün geçtikçe arttırılmaktadır. Açıksu Yüzme, Ultra Maraton, Triatlon, Aquatlon, Duatlon, Koşu ve Bisiklet faaliyetleri geniş yaş grubuna hitap edebilecek, insanları doğada, daha az riskli spor yapmaya elverişli branşlardır. Bu branşlar aktif olarak kulübümüz tarafından icra edilmektedir.

Savunma Sanatlarında ise; Aikido, MMA (Karma Dövüş Sanatları), Kickboks, Muaythai, Wing-Chun kulübümüzün salonumuzda uzun zamandır icra edilmektedir. Yakın zamanda çok önemli ve popüler bir branş olan BJJ (Brazilian Jiu Jutsu) de kulübümüz bünyesinde yapılacaktır.

Kulübümüz geniş bir kitleyi sportif hayata kazandırmak için yoğun bir çaba sarfetmekte ve ortaklıklar kurma yoluna giderek, faaliyet alanını genişletmeye çalışmaktadır.

Su Sporları

Kulübümüz, geniş manada Su Sporları branşları ile insanları buluşturmak istemektedir.

Temel yüzme eğitimlerinden başlayarak, ileri seviye uzun mesafe ve teknik eğitimleri verebilecek kadroya sahiptir. Açıksu Yüzme yarışlarına ve Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına her sene katılım sağlanmaktadır.

Türkiye’de Serbest Dalış ve Paletli Yüzme branşında aktif, özellikle Serbest Dalış branşında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nda akreditesi olan 9 kulüpten biridir. Bünyemizde iki serbest dalış antrenörü (2. kademe ve 1. kademe olmak üzere) ve yine 2. Kademe Paletli Yüzme antrenörü bulunmaktadır. Serbest Dalış antrenörlerimizin aktif olarak sporculuk hayatları da halen devam etmektedir. Aynı zamanda serbest dalış ve paletli yüzme takımları çalıştırmakta ve takım olarak yarışmalara katılmaktadırlar.

Kulübümüz Serbest Dalış’ta şimdiden madalya seviyesinde olan (tamamen kulübün temelden yetiştirdiği) ve girdiği branşlarda ilk 10’da yer alan sporcular yetiştirmiştir.

Diğer taraftan, hobi olarak ve güvenli olarak serbest dalış ve zıpkınla balık avı yapmak isteyen kişiler için de ayrıca eğitimlerimiz devam etmektedir.

Serbest Dalış ve Paletli Yüzme branşları, Dünya Olimpiyat Komitesi’nce yakından takip edilerek, olimpik branş olarak değerlendirilme sürecindedir ve Dünya Sualtı Konfederasyonu bu konuda yakın takip içerisindedir.

Savunma Sanatları Branşları

Kulübümüzün kendine ait bir spor salonu vardır ve bu salonda, pandemi önlemleri çerçevesinde, hem diğer branşlarının temel kara antrenmanlarını yönetmekte, hem de sporcularının kara antrenmanlarını organize etmekte ancak yoğun olarak Savunma Sanatları branşları bu salonda icra edilmektedir.

Şu   an   kulübümüzde Aikido,   MMA,   Wing    Chun,    Kick    Boks    ve Muaythai antrenörleri bulunmakta, eğitmenlerimiz Samsun’un en iyilerinden oluşmakta ve savaş sanatları salonumuz bölgenin sayılı salonlarındandır. Savunma Sanatları felsefesi gereği, kulübümüz bu konuda oldukça hassastır. Yine kulübümüz bu branşların Resmi Federasyonlarında akredite olan tüm Karadeniz’deki ender kulüplerden biridir. Salonumuz sıkça karşılaşılan salonların aksine, modern ve bu branşlar için özel dizayn edilmiştir.

Aikido, Wing Chun, Muay Thai ve Kick Boks branşlarında da Karadeniz’deki kıdemli antrenörler kulübümüz bünyesindedir.

Olimpik Branş Olan: TRİATLON

Triatlon, son yılların gözde branşlarından biridir. Dünyada futboldan sonra en fazla sporcusu bulunan ve çok yaygın bir şekilde icra edilen çok disiplinli olimpik bir branştır. Yüzme, Koşu, Bisiklet disiplinlerinin sırasıyla ve aralıksız icra edildiği bir müsabakadan oluşmaktadır. 9 yaştan itibaren üst yaş grupları da dahil olmak üzere, yaygın bir katılımı vardır. Bu sene Samsun’un da bölgesel faaliyetler içerisinde yer alması Federasyon tarafından planlanmaktadır.

Şu anda Samsun’dan bu faaliyetlere katılmış ve bu yıl da katılacak olan tek kulübüz.

Gerçek Doğa Sporları ULTRA MARATON ve TRAİL KOŞU

Ultra Maraton ve Trail Koşu, doğa ananın koynunda yapıdan, insanın fiziksel ve mental kapasitesini öğrendiği ve ölçtüğü, dayanma sınırlarında ancak bir o kadar zevkli ve farkındalık katan koşu branşlarıdır. Normal Maraton koşularından daha uzun olan bu koşulara Ultra Maraton denilmektedir. 66 KM, 119 KM gibi ve zor doğa koşullarında koşulan etapları vardır. Bu koşular özel organizasyonlar tarafından ülkemizin ve yurt dışındaki ülkelerin doğa güzellikleri içerisinde yapılmaktadır. Trail Koşu da patika koşusudur ve ultra maraton ile iç içe geçmiş durumdadır. Yani bu branşlarda hem uzun hem de doğanın zorluklarıyla çeşitli mesafelerde koşular yapabilmektesiniz. Organizasyonlar 5, 10, 20, 30 kilometreler gibi daha az mesafeleri de içermektedir.

Başka Neler Yapıyoruz?

Samsun Sportif Yaşam Akademisi yeni kurulmak ile beraber, kurucuları alanda 30 yıla yakın bir tecrübeye sahiptir. Kurucu üyelerimiz, çeşitli STK’larda uzun yıllardır sosyal faaliyetlerde çalışmış ve son 5 yılda Samsun Valiliği bünyesindeki kurumlarla yakından çalışmış ve özellikle çocuklar ile ilgili birçok psiko-sosyal faaliyetlere imza atmışlardır. Tüm bilgi birikimini uzun yıllardır, sosyal sorumluluk ile sporculara aktardıktan ve çokça gönüllü ve sosyal projelerinde emek verdikten sonra, birikimini yeni bir kulüp çatısı altında birleştirmiştir.

Kadına şiddetin durdurulması için bir bilinç yaratım faaliyetini ücretsiz olarak halkın hizmetine sunduk ve bunu geliştirip yaygınlaştırmak için işbirliklerinde bulunmaktayız.

İnsanların spora yönlendirilmesi konusunda yine bilinçlendirme faaliyetleri planlamakta ve bunu her platformda duyurmaktayız. Beslenme ve spor danışmanlığı ücretsiz olarak vermekteyiz.

Dezavantajlı bireylere, her tür sportif hizmeti sosyal sorumluluk kapsamında desteklemekteyiz.

Bizimle Neler Yapabilirsiniz?

Kulübümüz, sedanter (spor yapmayan) ve sporsever vatandaşların spor konusunda bilincinin arttırılması, sporun bilimsel ve kaliteli yapılması, dezavantajlı grupların gönüllü desteklenmesi, Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesindeki koruyucu ve önleyici faaliyetlerin spor ile desteklenmesine yönelik olarak sosyal ve sportif faaliyetlerin planlanmasında ve icra edilmesini desteklemektedir. Pandemi süresince eve kapanan ve daha çok dijitalleşen, başta çocukların doğa ile bütünleşmesini, fiziksel ve zihinsel performanslarının arttırılması için ortak faaliyetlerle çocuklarımızı desteklemek istemekteyiz. Kulübümüz, merkezimiz olan Samsun ilinde ve Karadeniz Bölgesi’nde özgün bir yapı sergilemekte, spor ile birçok sosyal uyum faaliyetini inşa etme sürecine katkı sağlamak istemektedir. Ayrıca bünyesinde yer alan, ancak ilde çok tanınmayan güçlü sportif branşların yaygınlaştırılmasında rol oynamayı kendisine düstur edinmiştir. Bu anlamda sportif bilincin arttırılması sağlamak adına, spor koçluğunu ihtiyaç sahiplerine sosyal sorumluluk kapsamında herhangi bir ücret talep etmeden vermektedir (üye olmak koşulu ile).

Dezavantajlı çocuklara birebir spor desteği sağlanmaktadır. Birçok resmi kurum ile ortak çalışmalarla ilgili irtibatlarımız devam etmekte ve güzel çalışmalar için çaba sarfedilmektedir.

Kurucularımız, 2018 yılından itibaren dünyada çok benzeri olmayan bir sürece imza atmışlardır. Türk dezavantajlı çocuklar ile mülteci çocukları, spor etrafında kendi inisiyatifleri ile herhangi bir maddi destek olmadan buluşturmuş ve pandemi sürecine kadar birçok başarıya imza atmışlardır. Geçen sene bir çocuğumuz Gençler kategorisinde 3. lük kazanmıştır.

Temennimiz ve Gayelerimiz

  • Samsun Sportif Yaşam Akademisi G.S.K. olarak, çocuklarımız başta olmak üzere, yetişkinler de dahil, insanlara bir sportif aktivite kazandırmak, kişilerin spor dalı yetenek ve istek değerlendirmelerini yaparak, en az bir spor branşı ile ilgilenmelerini sağlamak;
  • Kulübümüz bünyesindeki spor dallarının, bir yaş sınırlaması olmamasından ötürü, çocukların ailelerinin de sürece dahil edilmesini, belirli zamanlarda, çocuklarla ailelerin katılabileceği sportif faaliyetler de düzenlemek;
  • Samsun’da sportif bir yaşamı, doğru beslenme, doğru spor faaliyeti gibi tüm bileşenleri desteklemek;
  • Kadın ve kız çocuklarımızın psiko-sosyal gelişimlerinin desteklenmesi ve sportif faaliyete başlamalarının artmasını istemekteyiz.

Bu nedenle, Samsun’lu hemşerilerimizle spora ve sporcuya katkı anlamında ortak bir noktada buluşmayı temenni ediyoruz.

Tüm bu süreçlerde siz de kulübümüzün üyesi olarak, hem bize katılabilir, hem de sosyal sorumluluk çalışmalarımıza destek verebilirsiniz.

Saygılarımızla…