Ultra maraton ya da Ultra uzun mesafe, geleneksel maratondan daha uzun mesafelerde koşma sporudur. Bu sporda, bedensel ve zihinsel dayanıklılık çok önemlidir. Zorlu arazilerde arttırılan sürelere idman yapmak, kalbi ve kasları güçlendirir.

Kurallar etkinlikten etkinliğe değişir; ancak yüksek bitkinlik riski göz önüne alındığından her koşucunun, beslenmesine, sıvı ve elektrolit dengesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Koşucular, tamamen kendi güçleriyle ilerlemelidirler. Hafif koşu kıyafeti, şapka, güneş gözlüğü kullanmalı ve bolca su taşımalıdırlar.

Ultra koşuculuğun pek çok türü vardır. En yaygın yarışmalar, 42 km’lik geleneksel maratondan daha uzun mesafelerin kimi zaman zorlu arazilerde koşulduğu, olağanüstü dayanıklılık başarılarıdır. Etkinlik, ya 50 km gibi belirlenmiş mesafelerde, ya da 24 saat, 3 veya 5 gün gibi belirlenmiş zaman aralıklarında yapılan koşularla gerçekleşir. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ultra_maraton 21.01.2022

Trail koşularında, koşu organizasyonu, parkurların harita koordinatlarını açıklar; koşu parkurlarında işaretlemeler yapar; görevli ve gönüllülerle, sporculara düzenli destek verir. Belirli aralıklarla yapılan istasyonlarda, koşulan mesafeye göre atletlere, su, soda, yiyecek, şarj gibi temel ihtiyaç takviyeleri yapılır.

Ultra maraton dayanıklılık sporlarından biri olarak sınıflandırılan bir uzun mesafe koşusudur. 42,195 metreden uzun tüm koşular ultra maraton sayılabilir; ancak Uluslarası Atletizm Federasyonu (International Association of Athletics Federations – IAAF) 100 km’lik parkurları resmi olarak ultra maraton parkuru kabul etmektedir.

100 km dışında en yaygın ultra maraton uzunlukları 50 km, 50 mil ve 100 mildir. Yaygın olan bu mesafelerin dışında akıllara durgunluk verecek ultra maraton mesafeleri ve zamanları söz konusudur. 24 saat yarışları, birkaç günlük yarışlar ve bir 1000 mil (1600 km) koşuları da vardır. Bu yarışların bazılarında koşucuların, uyumadan ve durup dinlenmeden birkaç gün boyunca koşması gerekmektedir.

ultra maraton trail koşu

TRAIL KOŞU

Ek olarak uzunluklarından dolayı bazı patika koşuları da (trail running) parkurların uzunluklarından dolayı ultra maraton sayılmaktadır. Ülkemizde bu özelliklere uyan dünyaca ünlü birkaç parkur bulunmaktadır ve bu parkurlar üzerinde ultra maratonlar düzenlenmektedir. Bu parkurlar:

• İznik Ultra Maratonu
• Likya Ultra Maratonu
• TNF Kapadokya Ultra Maratonu
• Runfire Kapadokya Ultra Maratonudur.
• İda Ultra
• Efes Ultra
• Kapadokya Ultra Trail
• Uludağ Ultra Trail
• Tahtalı Run to Sky
• Belli başlı ultra maraton organizasyonlarıdır.

https://www.dogakackinlari.com/ultra-maraton-nedir/ 21.01.2022

Özellikle arazi koşularında, hava şartları (soğuk, sıcak, kar, çamur), yükseklik farkları (inişler, tırmanışlar), zorlu zemin gibi kişinin mücadele etmesi gereken koşullar bulunmaktadır. Bu nedenle genelde ultra maratonlar için arazi parkurları seçilmektedir. Mesafenin uzunluğuna göre parkur üzerinde, gıda, sıvı tedariği yapabileceğiniz belirli aralıklarla istasyonlar bulunmakta ve bu istasyonlarda molalar verilebilmektedir. Birçok ultra maratonda kendine yeterlilik kurallarının geçerli olması ya da kişinin kendi zaman ya da süre hedefi içinde gıda, sıvı ve aktivite esnasında gerekli/zorunlu olan malzemeleri kullanma istedi nedeni ile ultra maratonlar için üretilmiş sırt çantaları kullanılmaktadır. Kıyafet, ayakkabı, ekipmanlar ve koşullara bağlı olarak zorunlu ekipmanlar hava şartları ve arazinin tipine göre değişiklik göstermektedir.

Ülkemiz, son yıllarda koşu organizasyonları açısında oldukça gelişti, bu sayede hem uluslararası organizasyonlara puan veren hem de vermeyen ancak ultra maraton tecrübesi yaşayacağınız birden fazla koşu organizasyonları bulunmakta.

https://kosuyoruz.wordpress.com/maraton/ultra-maraton/ 21.01.2022

Ultra maraton, trail koşu faaliyetleri için kulübümüzün oluşturmaya çalıştığı koşu gruplarına, derneğimizin basit olan üyelik işlemlerini tamamlayarak ve temel sağlık kontrollerinden geçerek katılabilirsiniz.

Kulübümüz yaş grubu gözetmeden, “herkes için spor” düsturu ile spor faaliyetleri düzenlemektedir. Tüm teknik detaylar ile ilgili olarak bizden destek alabilir ve sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.